Wsparcie dla bibliotek

Biblioteki szkolne i przedszkolne w powiecie zgierskim otrzymały wsparcie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup nowych książek i wyposażenia. Łącznie na ten cel wydanych zostanie niemal sto tysięcy złotych. Dodatkowo powiat wyasygnował na ten cel 25 tysięcy złotych.

Wiadomo już, gdzie konkretnie trafią te środki celowe. Będzie to dziesięć bibliotek w szkołach oraz trzy w przedszkolach.

W zależności od potrzeb danej placówki środki te można będzie przeznaczyć nie tylko na zakup nowych tytułów, ale również mebli i innego sprzętu, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania biblioteki.

Celem nadrzędnym tej szczególnej inwestycji jest promocja czytelnictwa wśród młodych Polaków. Jak wiadomo – obecnie – poziom czytelnictwa w Polsce i to niemal w każdej grupie wiekowej pozostawia wiele do życzenia. Książki nie są tanie, dlatego tak istotne jest to, żeby oferta bibliotek publicznych była na tyle atrakcyjna, żeby zachęcała czytelników do częstszego sięgania po różne tytuły.

Nowe książki i pomoce edukacyjne

Środki na zakup nowych książek uzyskają placówki w Aleksandrowie Łódzkim, w Głownie, w Ozorkowie oraz w Zgierzu.

Wsparcie finansowe otrzymają różne szkoły i przedszkola. Są to m.in.: Szkoła Podstawowa Specjalna i Przedszkole Specjalne, Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Aleksandrowie Łódzkim; I LO, Technikum w Zespole Szkół nr 1, Przedszkole Specjalne w Zespole Szkół Socjalnych w Głownie; I LO i Szkoła Podstawowa Specjalna nr 1 w Ozorkowie oraz Technikum nr 1 i nr 2, Szkoła Podstawowa Specjalna oraz Przedszkole Specjalne nr 16 w Zgierzu.

Szkoły Specjalne są wspierane nie tylko w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Istotnym wsparciem jest również m.in. Program Aktywna Tablica 2021. Środki pochodzące z tego projektu są rozdysponowywane m.in. na zakup pomocy dydaktycznych i terapeutycznych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.