Myślisz, że niewielkie miasto, znajdujące się tuż przy największym w regionie, nie ma wiele do zaoferowania turystom? W ostatnich latach rośnie zainteresowanie miejscami, które zazwyczaj figurowały na mapach jedynie jako punkty „na trasie”.

Dziś coraz częściej zatrzymujemy się w miejscowościach, przez które kiedyś tylko przejeżdżaliśmy albo wybieramy właśnie je – jako główny cel np. wyjazdów weekendowych. Na pewno warto – każda miejscowość ma swoją historię, „zapisaną” w warstwie architektonicznej, każda ma też coś do zaoferowania pod względem przyrodniczo-krajobrazowym.

Na jakie ciekawe miejsca trafimy, przyjeżdżając do Aleksandrowa Łódzkiego… A może przybiegając – decydując się na pokonanie części (albo całego!) Szlaku Okrężnego Wokół Łodzi, który jest najpopularniejszą trasą rowerowo-biegową w całym regionie?

Aleksandrów Łódzki – okolice

Miasto położone jest na Wysoczyźnie Łaskiej, terenie sprzyjającym odbywaniu spokojnych wędrówek, charakteryzującym się niewielką zmiennością rzeźby. Przez Aleksandrów Łódzki przebiega Szlak Okrężny Wokół Łodzi, liczący 180 kilometrów. Zgodnie z nazwą – łączy wiele miejscowości znajdujących się wokół głównego miasta regionu.

Torfowisko Rąbień

Jeśli przyjechaliśmy do Aleksandrowa na weekend – możemy pokonać część tej trasy. Jednym z najciekawszych pomysłów będzie odwiedzenie rezerwatu przyrody Torfowisko Rąbień. Takie tereny warto odwiedzić, szczególnie wtedy, gdy nie ma ich w okolicy, w której mieszkamy – torfowiska są szczególnym rodzajem ekosystemu. Żyją w nich ciekawe gatunki roślin i zwierząt, niespotykane na innych obszarach.

Wielbiciele flory i fauny na pewno nie będą zawiedzeni zwiedzając dziesiątki hektarów, na których rozciąga się torfowisko. Na jakie gatunki warto zwrócić uwagę? Jedną z roślin niepospolitych, które tu zauważymy jest żurawina błotna. Możemy tu także podziwiać różne gatunki mszarów i pływaczy.

Jeśli jesteś miłośnikiem ptaków, bardzo możliwe, że przy odrobinie cierpliwości usłyszysz i zobaczysz wodnika, kropiatkę, kszyka albo świerszczaka i inne gatunki ptactwa, którym torfowisko stwarza idealne warunki życia.

Środowisko błotne to również optymalne miejsce dla płazów. Lubisz odgłosy kumkających żab, działa to na Ciebie kojąco? Torfowisko Rąbień jest prawdziwym królestwem dla wielu gatunków żab, ropuch i jaszczurek.

Szlak-wyzwanie dla biegaczy

Oznakowania Szlaku Okrężnego Wokół Łodzi znajdziemy również w Aleksandrowie Łódzkim. Jest to szlak czerwony. Przebiega również m.in. przez Tuszyn, Pabianice, Hermanów, Grotniki, Justynów, Wiśniową Górę i kilkanaście innych miejscowości oraz Łódź (m.in. przez Las Łagiewnicki).

Szlak stworzono z myślą o osobach lubiących jazdę na rowerze i spacerowiczach. Dzięki szlakowi mogą lepiej zorganizować wędrówki. To świetny sposób na zdrowy relaks. Jest to jedna z największych atrakcji przyrodniczych regionu łódzkiego.

Wydawać by się mogło, że taki szlak nie stanie się wyzwaniem dla osób ceniących sobie większy wysiłek. Okazuje się jednak, że są tacy, dla których celem stało się pokonanie całej trasy (liczącej niemal 200 km) podczas jednej wyprawy! Rekordy bite są w kolejnych latach, a ostatni pochodzi z listopada 2021 r. Ultramaratończyk, Maurycy Oleksiewicz pokonał cały szlak, zwany przez łódzkich biegaczy nie bez powodu – „czerwoną bestią” – zaledwie w 18 godzin i 47 minut!

Wracamy do Aleksandrowa – jakie jeszcze miejsca warto zobaczyć?

Zabudowa fabryczna i rzemieślnicza

Aleksandrów Łódzki jest typowym miasteczkiem przemysłowym, jak przystało na region łódzki – związanym z przemysłem dziewiarskim, włókienniczym i pończoszniczym. Kiedyś prężnie rozwijały się tutaj zakłady przemysłowe oraz warsztaty rzemieślnicze, a co za tym idzie – powstawały też osiedla mieszkaniowe, których pozostałości mogą stanowić ciekawą „propozycję” dla turystów zainteresowanych historią przemysłu oraz osadnictwa z nim związanego.

Kompleks mieszkalno-fabryczny A. Stillera

Będąc w Aleksandrowie Łódzkim, warto zobaczyć kompleks mieszkalno-fabryczny Alberta Stillera, który wybudowano w pierwszej dekadzie XX w. Dziś miłośnicy tej specyficznej, ceglanej architektury, będą mieli okazję zwrócić uwagę przede wszystkim na willę, za którą zachowała się jeszcze część budynków byłej pończoszarni.

Domy tkaczy

Te specyficzne zabudowania są z pewnością jednym z większych „wyróżników” Aleksandrowa Łódzkiego. Nawet, jeśli jesteśmy tu tylko przejazdem, na pewno zauważymy domy charakteryzujące się dużym, niskim dachem i szerokim frontem.

To domy tkaczy, w których jak nietrudno się domyślić, mieszkali rzemieślnicy parający się tkactwem, w domach często również pracowali. Domy te pamiętają czasy założenia Aleksandrowa Łódzkiego. Oznacza to, że udało im się przetrwać już sto kilkadziesiąt lat.

Znane osoby związane z Aleksandrowem Łódzkim

Jeśli jesteś turystą, który lubi podążać szlakami znanych ludzi – Aleksandrów również Cię nie zawiedzie. A to za sprawą… świętej siostry Faustyny, znanego aktora, Jana Machulskiego i słynnego łódzkiego fabrykanta, Izraela Poznańskiego.

Imię Jana Machulskiego nosi Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie Łódzkim oraz jedna z ulic w mieście. W ten sposób miasto uhonorowało wybitnego aktora, który ukończył tu jedną ze szkół.

Z pewnością niektórych zaskoczy to, że z Aleksandrowem związane było również życie siostry Faustyny Kowalskiej. Jeśli odwiedzimy kościół parafialny pw. św. Rafała i Michała Archaniołów, zobaczymy ołtarze poświęcone słynnej świętej, która właśnie w Aleksandrowie Łódzkim przyjęła sakrament bierzmowania.

Aleksandrów Łódzki jest z pewnością jednym z ciekawszych miasteczek w okolicach Łodzi, w których warto się zatrzymać – również w czasie – i przystanąć w codziennym zabieganiu, bo czy nie o to również chodzi w odkrywaniu nowych miejsc na naszych prywatnych mapach?