Groźny pożar wynikiem podpalenia?

Kilka dni temu doszło do pożaru domu i samochodów na jednej z posesji w miejscowości Księstwo w gminie Aleksandrów Łódzki. Według wstępnych ustaleń strażaków – do zaprószenia ognia nie doszło przez przypadek. Wiele wskazuje na to, że podpalenia dokonał krewny osób, które znajdowały się w domu.

Podejrzany trafił do aresztu z zarzutem podpalenia i usiłowania zabójstwa rodzeństwa. Mimo, że wzniecił pożar w nocy, gdy poszkodowana trójka rodzeństwa już spała – na szczęście nikomu nic się nie stało. Pożar strawił wnętrze domu, wyposażenie oraz trzy samochody zaparkowane przed budynkiem.

Straty szacowane są na sto kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na razie nie wiadomo, jaki był powód takiego zachowania zatrzymanego 33-letniego mężczyzny, który w ten sposób miał się targnąć na życie swoich bliskich krewnych.

Jak udało się im uniknąć najgorszego? Według strażaków uczestniczących w akcji gaśniczej – najprawdopodobniej uratowało ich to, że zamknęli drzwi między pokojami.

Zasada ZZZ zdała egzamin

Przy okazji zdarzenia, które jak się okazało, miało podtekst kryminalny, strażacy mają szansę po raz kolejny przypomnieć o ważnej zasadzie ZZZ – Zamknij Zanim Zaśniesz.

Nie wszyscy o niej pamiętamy, tymczasem może ona uratować nam życie lub zdrowie. Okazuje się, że zamknięcie nawet najprostszych drzwi pozwala opóźnić rozprzestrzenienia się ognia. Nie na długo, jednak w przypadku pożaru, który nas zaskoczy, liczyć się może każda minuta.

W tym miejscu warto również wspomnieć o jeszcze jednym, powszechnym zagrożeniu, którego można łatwo uniknąć, szczególnie w nocy, gdy zasypiamy i ogień może nas zaskoczyć.

Przed pójściem spać zawsze sprawdzajmy, czy nie zostawiliśmy podłączonej do gniazdka komórki albo kabla. Strażacy już niejednokrotnie interweniowali w związku z pożarami wywołanymi z takiego właśnie powodu i nie zawsze interwencje takie kończyły się pełnym sukcesem.