Pożar, który wywołał silne zadymienie, wybuchnął w jednym z mieszkań na ulicy Szkolnej w Aleksandrowie Kujawskim około godziny 20 w czwartek, 1 listopada. Alarm o zagrożeniu pożarowym został podniesiony przez dwie jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Zdarzenie miało miejsce w bloku mieszkalnym, gdzie na klatce schodowej pojawił się dym. Wszystko zaczęło się, gdy jeden z przechodniów dostrzegł wydobywający się z mieszkania dym i poczuł zapach spalenizny. Asp. Michał Żbikowski, starszy inspektor sztabowy ds. kontrolno-rozpoznawczych i rzecznik prasowy PSP w Aleksandrowie Kujawskim, potwierdził, że cała klatka była pokryta gęstym dymem.

Działania ratownicze były prowadzone przez dwa zastępy strażaków z aleksandrowskiej PSP. Podczas interwencji okazało się, że drzwi do mieszkania, z którego wydobywał się dym, były zamknięte. Klucze do lokalu zostały jednak szybko dostarczone przez funkcjonariuszy policji.

Wielu mieszkańców bloku podjęło decyzję o samodzielnej ewakuacji. Na szczęście, mimo poważnego zagrożenia pożarowego, nikt z mieszkańców nie doznał żadnych obrażeń.