Święto kultury ludowej

Już 22 sierpnia 2021 r., w Rogowie (powiat brzeziński), będą miały miejsce Dożynki Województwa Łódzkiego. Organizator – Urząd Marszałkowski w Łodzi – zaprasza do udziału w tej ważnej, corocznej imprezie, wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich, w tym organizacje z powiatu zgierskiego.

Głównym punktem programu tegorocznych łódzkich Dożynek będzie konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Łódzkiego”. Koła Gospodyń Wiejskich mogą również uczestniczyć w innych konkursach, w tym: w konkursie „Łódzkie smakuje”, w ramach którego można będzie wystawić swoje stoiska z lokalnymi daniami.

Na konkurs kulinarny złożą się trzy kategorie. Będą to: „Wytrawne smaki Łódzkiego”, „Słodkie smaki Łódzkiego” oraz „Wigilijne smaki Łódzkiego”. Co prawda w końcówce sierpnia nie myślimy jeszcze o najważniejszej kolacji roku, jednak w polskiej tradycji kulturowej i kulinarnej – smaki wigilijne – mają szczególny wymiar, który trudno „ominąć”, chcąc stworzyć swego rodzaju atlas kulinarny każdego regionu.

Formalności konkursowe

Koła Gospodyń Wiejskich z województwa łódzkiego, które zgłoszą się do konkursu, będą miały zapewniony dostęp do stoisk wystawienniczych. Organizatorzy Dożynek zapewniają również wszystkim uczestnikom konkursu kulinarnego zwrot kosztów (w wysokości 500 złotych brutto) za produkty, które zużyto do przygotowania potraw, stworzonych z myślą o konkursie.

Konkurs główny – na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i konkursy kulinarne – to nie wszystko. Nie byłoby dobrej zabawy bez muzyki ludowej. Będzie ją można usłyszeć w ramach koncertowej części Dożynek. Na scenie wystąpią regionalne zespoły ludowe: Blichowiacy, Piliczanie oraz Zespół Pieśni i Tańca Gorzkowice.

Wieczór będzie należał do nieco mocniejszych, w tym również rockowych, brzmień. Gośćmi Dożynek Województwa Łódzkiego będą Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, Goście Cover Band oraz Zakopower.