Dbajmy o pszczoły!

Już w najbliższą niedzielę, 8 sierpnia, wielka zabawa w Aleksandrowie Łódzkim – a wszystko pod znakiem jednego z najpożyteczniejszych, a może najpożyteczniejszego owada – czyli pszczoły. Nie zawsze człowiek poświęcał tym wyjątkowym stworzeniom tyle uwagi, ile powinien, a skutki tego mogą być opłakane.

Na co dzień nie doceniamy pracy pszczół, tymczasem jeśli ich zabraknie – bez wielkiej przesady można powiedzieć, że będzie to oznaczało właściwie koniec życia na Ziemi. Gdyby zabrakło pszczół – przerwana zostanie ciągłość naturalnych cyklów przyrodniczych, które bazują m.in. na zapylaniu wielu roślin właśnie przez te owady. Brak zapylenia – to niemożność rozwoju rośliny, a tym samym wykształcenia owocu.

Stracimy istotne źródła zdrowego i różnorodnego pożywienia, a nawet najpopularniejszy materiał, z którego produkowana jest dobrej jakości odzież, czyli bawełnę.

Ingerencja człowieka w środowisko naturalne, niezdrowe metody upraw, ale również zmniejszanie areału łąk i miejsc, w których pszczoły mogą żyć – to pierwszy krok do prawdziwej klęski, z której nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Takie imprezy, jak Dzień Pszczoły, mają nas uwrażliwiać na to, jak istotne dla całego ekosystemu są te niewielkie owady i ich praca. Atrakcje Dnia Pszczoły będą skierowane głównie dla dzieci – impreza ma mieć charakter edukacyjny, a jak wiadomo – nie ma lepszej metody na propagowanie wiedzy, jak zabawa.

Zabawa i nie tylko

Impreza odbędzie się na terenie MOSiR w Aleksandrowie Łódzkim i potrwa kilka godzin. Początek o godzinie 15.00 – zakończenie – godzina 20.00. Warto spędzić najbliższą niedzielę na tym szczególnym, „pszczelim” pikniku, który będzie atrakcją nie tylko dla najmłodszych.

Oprócz licznych konkursów i zabaw z nagrodami oraz warsztatów, których motywem przewodnim będzie pszczoła, przewidziano m.in. spotkanie z lokalnymi pszczelarzami oraz rozdawanie uczestnikom imprezy roślin miododajnych.

Dzieci będą mogły „oswoić” się z wiedzą na temat różnych aspektów życia pszczół, natomiast starsi z pewnością, z zainteresowaniem wysłuchają opowieści i porad pszczelarzy.

Nie ma udanego letniego pikniku bez uwielbianych przez dzieci dmuchańców, lodów i waty cukrowej – i ich 8 sierpnia w Dniu Pszczoły także nie zabraknie.