Obchody Tygodnia Książki i Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie to nie tylko czas na celebrowanie czytania. Ze swoimi użytkownikami biblioteka przygotowała szereg fascynujących inicjatyw. Wśród różnych atrakcji, które zaproponowano czytelnikom, znalazła się akcja czytelnicza o wdzięcznym tytule „Drzewko za czytanie”. Inicjatywa została przeprowadzona w trzech miejscowościach: Skotnikach, Aleksandrowie oraz Dąbrowie nad Czarną. Czytelnicy mogli nie tylko polować na literackie perełki, ale również oczekiwali na nich ekologiczne upominki.

Akcję bardzo chętnie wsparły lokalne władze – radni gminy, na czele z Przewodniczącą Rady Gminy Aleksandrów, Jolantą Rogozińską. Ponadto, do udziału w wydarzeniu zgłosiły się Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły podstawowe z terenu gminy Aleksandrów oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrówce. Każda osoba, która podjęła wyzwanie i przeczytała wybrany fragment literacki, otrzymała w prezencie drzewko.

Do rozdania były przygotowane 200 sadzonek drzew, które pochodziły z Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy. Dodatkowo, uczestnicy mogli skosztować słodkich przysmaków przygotowanych przez KGW w Jaksonku i w Skotnikach. W akcję zaangażował się również lokalny samorząd – Paweł Mamrot, wójt gminy Aleksandrów oraz Daniel Jasion, zastępca wójta.