Zgierz, okolice i jesień

Zakończyła się jedenasta edycja Powiatowego Konkursu Fotograficznego w Ozorkowie. Tym razem hasłem przewodnim konkursu była „Kultura i wartości kulturowe Powiatu Zgierskiego w barwach jesieni”.

Wyniki konkursu ogłoszono w Zespole Szkół Specjalnych w Ozorkowie. Patronat nad konkursem przyjął Starosta Zgierski Bogdan Jarota.

Temat konkursu był dość oczywisty i zarazem bardzo plastyczny – zarówno miejsca, które kojarzone są przez miejscowych z kulturą i historią są same w sobie interesującym tematem dla każdego fotografika, który jest miłośnikiem lokalnych klimatów, jak i pora roku, której dotyczył konkurs – przez wielu uznawana jest za najbardziej „fotogeniczną”, pełną kolorów, odcieni i światła.

„Połączenie” walorów kulturowych, a więc architektury, sztuki i charakterystycznych dla regionu zgierskiego krajobrazów – z paletą jesiennych barw to idealna propozycja dla twórczego odkrywania miejsc, które dobrze znamy, a które potrafią nas wciąż pozytywnie zaskoczyć.

Efektem takich jesiennych poszukiwań były fotografie, które zgłoszono do konkursu.

Kategorie konkursowe

Jury oceniało prace w kilku kategoriach konkursowych. W tym roku po raz pierwszy do udziału w tej twórczej zabawie zaproszono najmłodszych mieszkańców powiatu zgierskiego. W jedenastej edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego znalazły się więc prace w kategorii przedszkolnej.

W kategorii II oceniono zdjęcia, których autorami były dzieci uczęszczające do klas I-III szkół podstawowych.

W kategorii III znalazły się prace uczniów z klas starszych, od IV do VIII.

Kategoria IV objęła osoby dorosłe, niepełnosprawne.

Liczne nagrody, jakie przygotowano dla laureatów konkursowych zmagań zostały sfinansowane w ramach projektu, którego celem jest promocja kultury i wartości kulturowych powiatu zgierskiego poprzez wspieranie imprez kulturalnych i organizacji działających w obszarze kultury.

Konkurs jest jednym z wydarzeń realizowanych w ramach projektu, który ma na celu również promocję lokalnych tradycji i twórczości ludowej. Wydarzenia takie jak konkursy, warsztaty i zajęcia dodatkowe itp. są również niezwykle istotnym działaniem na rzecz integracji i rozwoju osób niepełnosprawnych.