Do Aleksandrowa trafiły nagrody konkursowe

Na przełomie 2021 i 2022 r. po raz kolejny odbył się, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem wielu samorządów miejskich konkurs organizowany przez Energę, mający na celu wyłonienie najpiękniejszej iluminacji bożonarodzeniowej.

Konkurs składa się z dwóch etapów, a laureaci każdego z nich otrzymują atrakcyjne nagrody, które są przekazywane na cele charytatywne.

Etap wojewódzki w regionie łódzkim wygrał Aleksandrów Łódzki. W związku z tym już kilka tygodni temu było wiadomo, że właśnie do tego miasta trafią środki, dzięki którym można będzie nabyć nowoczesny sprzęt elektroniczny i elektryczny, który miał posłużyć celom publicznym.

Zazwyczaj sprzęt ten trafia do świetlic, domów pomocy i innych placówek związanych z lokalnym życiem potrzebujących społeczności. Tak będzie i tym razem – można jednak powiedzieć, że o tym, gdzie konkretnie znajdzie się nagroda z konkursu „Świeć się z Energą” zdecydowały czynniki zewnętrzne i niezwiązane bezpośrednio ani z Aleksandrowem Łódzkim, ani z województwem, ani z Polską.

Wsparcie dla uchodźców

Od trzech tygodni trwa napływ ludności ukraińskiej, zmuszonej do opuszczenia swoich domów w wyniku działań wojennych, do państw ościennych, w tym szczególnie do Polski. Liczba uchodźców w naszym kraju przekroczyła już dwa miliony osób.

To największy i najszybciej odbywający się exodus ludności cywilnej od czasów II wojny światowej.

Ukraina została nagle zaatakowana przez Rosję, której wojska nie koncentrowały się i nie koncentrują jedynie na ostrzeliwaniu obiektów strategicznych. Od początku wojny Rosjanie atakują również cywili, co spowodowało szybką ewakuację kobiet, dzieci i ludzi starszych.

Uchodźcy z Ukrainy przebywają głównie w największych miastach, jednak coraz więcej osób jest relokowanych również do mniejszych ośrodków. Obecnie w większości polskich miast gościmy ludzi, którzy zmuszeni byli uciekać przed działaniami wojennymi na Ukrainie.

Konieczne jest szybkie zorganizowanie systemowej pomocy, znalezienie tym osobom miejsc, w których będą mogły przebywać i funkcjonować, tak naprawdę, nie wiemy – do kiedy.

Każda pomoc się liczy, również i ta, która dzięki wygranemu konkursowi trafiła właśnie do Aleksandrowa. Nowoczesny sprzęt elektroniczny trafi teraz do miejsc, które są przystosowywane do przyjęcia uchodźców. To duże odciążenie dla niewielkiego miasta, jakim jest Aleksandrów Łódzki.