Szczepienia i czipowanie psów oraz kotów

Przez cały wrzesień 2021 roku na terenie miejscowości: Budy Wolskie, Ciężków, Izabelin, Krzywiec, Nowy Adamów, Rąbień oraz Rąbień AB odbywać się będzie akcja szczepienia psów i kotów. Zadanie to realizowane jest w ramach bezpłatnego programu urzędowego.

Co należy zrobić, żeby zaszczepić swojego pupila? Konieczne jest zgłoszenie chęci zaszczepienia i zaczpiowania zwierzęcia – telefonicznie (w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim) albo internetowo. Zgłoszenia dotyczące akcji szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie przyjmowane będą na adres elektroniczny: [email protected].

Tylko pod tym warunkiem usługa weterynaryjna zostanie zrealizowana.

Weterynarz podjedzie bezpośrednio przed posesję zgłaszającego, w uzgodnionym podczas rozmowy telefonicznej, terminie, który zostanie potwierdzony wiadomością SMS.

Szczepienia będą się odbywały przez cały przyszły miesiąc, jednak ze zgłoszeniami należy się spieszyć. Zwierzaka, który ma być poddany szczepieniu i zaczipowaniu należy zgłosić najpóźniej do 3 września bieżącego roku.

Dlaczego szczepienia przeciwko wściekliźnie są tak ważne?

Wścieklizna od lat nie spędza snu z powiek ludzi. Nie zawsze jednak pamiętamy jak są one istotne. Choroba ta, dzięki szczepieniom, została niemal całkowicie wyeliminowana w wielu regionach świata, w tym w Polsce.

Najczęściej przenoszona jest przez dzikie zwierzęta, takie jak lisy, gryzonie albo nietoperze, ale może być groźna również dla zwierząt domowych – szczególnie na wsiach graniczących z lasami i wolnymi przestrzeniami, gdzie kot albo pies mogą mieć kontakt z dzikim zwierzęciem.

Choroba jest śmiertelna dla ludzi. Na szczęście szczepionka podana przed kontaktem z zakażonym zwierzęciem albo po takim zdarzeniu – działa – i pozwala skutecznie zniwelować patogen.

Należy pamiętać, że chore zwierzę może zakazić nie tylko poprzez ugryzienie, wystarczy mieć kontakt np. z jego śliną. Szczepionki przeciwko wściekliźnie u ludzi stosuje się sporadycznie, np. u osób wykonujących zawody narażające ich na kontakt z potencjalnie zakażonym zwierzęciem.