Przejścia dla pieszych – doświetlone

Drogi i przejścia dla pieszych w powiecie zgierskim stają się coraz bezpieczniejsze. Stan techniczny infrastruktury drogowej jest obecnie bardzo dobry. Dzięki wysokiej jakości projektom, kolejne pomysły modernizacyjne uzyskują dofinansowanie – m.in. ze środków krajowych. Tak było np. w przypadku dofinansowania kilku przejść dla pieszych w powiecie zgierskim.

Teraz władze powiatu złożyły kolejny wniosek w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Tym razem przedmiotem dofinansowania mają być dodatkowe elementy optymalizujące bezpieczeństwo przejść dla pieszych usytuowanych przy drogach powiatowych.

Szacowana wartość zaplanowanych już inwestycji to ponad 860 tysięcy złotych. Wiele wskazuje na to, że powiat może otrzymać nawet osiemdziesiąt procent zwrotu kosztów realizacji tych projektów. Najwięcej środków ma być przeznaczonych na doświetlenie przejść dla pieszych w kilku miejscowościach powiatu.

Modernizacja przejścia w Aleksandrowie Łódzkim

W projekcie powiatu zgierskiego znalazło się również jedno przejście dla pieszych w Aleksandrowie Łódzkim. Będzie to „zebra” przy ulicy Pabianickiej i ulicy Bielańskiej.

Oprócz tego przejścia, doposażone w nowe oświetlenie i inne elementy zwiększające bezpieczeństwo pieszych i kierowców będą również przejścia w Giecznie, w Głownie, w Lubiankowie, Ozorkowie, w Smolicach, Sokolnikach i w Zgierzu.

Co oznacza doposażenie oświetlenia przy przejściach dla pieszych? To nie tylko doświetlenie, ale również inne elementy, które znacząco zwiększają poziom bezpieczeństwa użytkowników dróg, szczególnie w gorszych warunkach atmosferycznych, co będzie miało szczególnie znaczenie podczas zbliżających się miesięcy jesiennych i zimowych.

Przejścia zostaną wyposażone m.in. w tzw. aktywny znak przejścia, który jest bardzo dobrze widoczny np. wieczorem, przy mocnym deszczu i we mgle. Planowane jest również zainstalowanie ścieżek dotykowych – z myślą o osobach niepełnosprawnych.