Drzewka zamiast butelek?

Plastik, który stał się niemal symbolem naszych czasów, jest jednym z największych problemów ekologicznych. Tworzywa sztuczne, które rozkładają się przez kilkaset lat i wciąż produkowane są w olbrzymich ilościach, zatruwają niemal każdą przestrzeń ziemską. Cząsteczki plastiku trafiają nawet do mórz i oceanów.

Wszystkie pomysły, których celem jest redukcja „plastikowej” plagi warto polecić i czynnie wspierać. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że każda indywidualna decyzja ma w ostatecznym rozrachunku znaczenie globalne.

Skutecznie działać możemy już na poziomie naszego domu, ale również w nieco szerszym zakresie – w miejscu, w którym żyjemy. Lokalne inicjatywy zmierzające do zmniejszenia liczby plastiku w otoczeniu przekładają się na czystszą Polskę.

Ciekawym i wartym rozpropagowania pomysłem może się np. okazać butelkomat, w którym zostawimy plastikowe butelki, a w zamian, po dostarczeniu określonej ilości plastikowych odpadów tego typu otrzymamy punkty, które będziemy mogli zmienić na ekologiczne prezenty, np. sadzonki drzewek.

„Wyłączamy Smog” z… pożeraczem butelek

W listopadzie przed jedną ze szkół w Aleksandrowie Łódzkim stanął… pożeracz plastikowych butelek. To butelkomat, który został zakupiony ze środków pochodzących z budżetu obywatelskiego. Projekt ten zyskał duże poparcie mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego i od kilku dni pozwala na wygodne pozbycie się butelek PET.

Mogłoby się wydawać, że butelkomat nie jest wielkim przedsięwzięciem, jednak tak niewielkie z pozoru urządzenie potrafi „zebrać”, a raczej „pożreć” tysiące, o ile nie dziesiątki tysięcy tego rodzaju plastikowych opakowań.

Butelkomat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy codziennie wrzucają do niego wiele butelek. W zamian za to otrzymują punkty, które później można zamienić na nasiona drzewek, maseczkę antysmogową i – za najwyższą liczbę zebranych punktów (175) – czujnik ostrzegający przed czadem.

Jedna oddana do butelkomatu butelka przeliczana jest na jeden punkt. Aby otrzymać sadzonkę, należy zebrać 75 punktów.

Wymiana: plastikowa butelka – nasiona sosny? To brzmi naprawdę dobrze!