W skład planów na najbliższe lata wchodzi gruntowna modernizacja dwudziestu trzech skrzyżowań, jako część programu mającego na celu eliminację miejsc o podwyższonym ryzyku. Województwo przeznacza na realizację tego projektu sumę 72 milionów złotych. Nowo zaplanowanymi lokalizacjami dla rond są między innymi Aleksandrów Kujawski oraz Ośno.

Marszałek Piotr Całbecki podkreśla, że priorytetem przy wszelkich pracach drogowych jest bezpieczeństwo. W ramach najnowszej fazy przedsięwzięcia, powstaną nie tylko nowe ronda, ale także chodniki i oświetlone przejścia dla pieszych. Realizacja tych zadań będzie możliwa dzięki wsparciu finansowemu z funduszy europejskich.

Obecnie prace budowlane koncentrują się wokół ronda w Sępólnie Krajeńskim, natomiast dla kolejnych inwestycji przygotowywane są dokumentacje projektowe. Dotyczą one między innymi rond w takich miejscowościach jak Barcin, Rypin, Żołędowo czy Ośno. Niektóre z tych dokumentacji zostały zamówione już w poprzednich latach, na podstawie umów zawartych z samorządami gmin i powiatów, co jest przypadkiem na przykład ronda w Golubiu Dobrzyniu i Barcinie.

Współpraca z lokalnymi samorządami jest nieocenionym wsparciem dla procesu inwestycyjnego. Umożliwia ona sprawniejsze opiniowanie, uzgadnianie formalności oraz koordynację z innymi projektami.