Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie mieszkania, czeka nas wiele ważnych, często bardzo trudnych wyborów. Oczywiście większość z nich uzależnionych jest od budżetu, który mamy dostępny na ten cel. Po podjęciu tych wszystkich decyzji przychodzi czas na poszukiwania tego właściwego, wymarzonego mieszkania, w którym spędzimy kolejne lata naszego życia, być może założymy rodzinę, lub jeśli ją już mamy, zapewnimy jej wspaniałe miejsce na długie lata.

Od czego zacząć poszukiwania mieszkania?

Decyzje, które podejmiemy w sprawie zakupu mieszkania, mają wpływ na całe nasze późniejsze życie w nim. Nasze początkowe wybory wpłyną na to jak komfortowo będzie nam się mieszkać, jaki dojazd będziemy mieli do ważnych dla nas miejsc, takich jak praca, szkoły, centra handlowe, placówki medyczne, miejsca wypoczynku i rekreacji czy urzędy. Dlatego najważniejszym kryterium, którym kierujemy się przy wyborze mieszkania, jest lokalizacja. Jak się okazuje, Polacy bardziej kierują się okolicą, w jakiej znajduje się lokal niż jego ceną. Gotowi jesteśmy zapłacić więcej, byle tylko nowy dom spełniał nasze warunki w jak największym stopniu. Jesteśmy pod tym względem wyjątkiem w porównaniu z innymi europejskimi narodami. I trudno się dziwić takiej decyzji, w końcu od tego co znajduje się w najbliższym otoczeniu miejsca, w którym spędzimy kolejne lata, zależy, ile czasu zajmą nam dojazdy do miejsca pracy, do jakiej szkoły czy przedszkola będziemy mogli posłać nasze dzieci oraz jacy lekarze będą dostępni dla całej rodziny w sytuacjach tego wymagających. W ostatnich latach, kiedy zdrowy tryb życia stał się modny, zwracamy też uwagę na bliskość terenów zielonych, obiektów sportowych, siłowni czy basenów. W wyborze właśnie takiego doskonale usytuowanego lokalu, na nowym osiedlu w pięknej okolicy pomoże Grupa Mermaid zajmująca się sprzedażą mieszkań w Aleksandrowie Łódzkim i nie tylko. Osiedle Aleksandria znajduje się zaledwie 20 minut od znajdującej się w centrum Manufaktury, czyli serca rozrywkowo-handlowego Łodzi. Wszelkie szczegóły na temat Osiedla Aleksandria można znaleźć na stronie https://www.osiedlealeksandria.pl

Kolejnym ważnym kryterium doboru mieszkania, jest jego wielkość i liczba pokoi. Rozpatrując tę kwestię, musimy wziąć pod uwagę ilość osób, które będą w nim mieszkać i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń (przykładowo osoby pracujące w niektórych zawodach mogą potrzebować oddzielnego pokoju na gabinet lub pracownię). Należy też wziąć pod uwagę obecność w ofercie miejsca parkingowego i komórki lokatorskiej. W czasach kiedy liczba samochodów jeżdżących po ulicach i szukających miejsc postojowych wzrasta bardzo szybko, własne stanowisko dla naszego auta będzie ogromnym plusem.

Musimy też podjąć decyzję, czy chcemy kupić mieszkanie nowe, czy z rynku wtórnego. Co prawda w przypadku zakupu nowego mieszkania musimy liczyć się z większą ceną, ale mamy wtedy pewność, że nie ma w nim żadnych ukrytych wad, które dostarczą nam zmartwień w przyszłości i obciążą nas dodatkowymi kosztami. Co więcej – nowe mieszkania są budowane z bardziej ergonomicznych i ekologicznych materiałów, wykorzystując najnowsze technologie i rozwiązania, co przekłada się na mniejszy koszt eksploatacji.

Jak szukać mieszkania?

Kiedy te wszystkie decyzje są już za nami, możemy przystąpić do właściwego poszukiwania mieszkania. Jakie są sposoby, aby to poszukiwanie było jak najbardziej efektywne i jak najmniej stresujące? Możliwości jest kilka, ale chyba najpopularniejszą z nich jest aktualnie szukanie w internecie. Bez względu na to czy zdecydujemy się na poszukiwanie mieszkania w Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi, Warszawie czy Krakowie, przy pomocy wyszukiwarki i portali tematycznych znajdziemy ogromną ilość ogłoszeń, wśród których może znajdować się to idealne dla nas. Dużą zaletą tej metody jest możliwość dokładnego dostosowania kryteriów poszukiwań do naszych potrzeb. Możemy wpisać wybrany metraż, ilość pokoi, piętro, obecność balkonu czy garażu, lokalizację w stosunku do centrum i inne, niezmiernie przydatne parametry. W sieci jest dostępnych też wiele stron firm developerskich, bardzo szczegółowo opisujących oferowane przez nich mieszkania, lokacje, w których się znajdują i dających możliwość kontaktu z osobą, która odpowie na każde nasze pytanie i pomoże nam rozpocząć i przeprowadzić proces zakupu mieszkania.

Kolejnym dobrym źródłem informacji są agencje nieruchomości. Pracujący w nich agenci są specjalistami w tej dziedzinie, mogą nam doradzić w każdej kwestii związanej z poszukiwaniem mieszkania i przedstawią propozycje najlepiej dopasowane do naszych wymagań. Często też dostępne są u nich oferty na wyłączność, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu.
Pewne i bezpieczne miejsce, w którym znajdziemy dużą ofertę nowych mieszkań to targi mieszkaniowe. Wielu deweloperów ma na nich swoje stoiska, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat sprzedawanych przez nich lokali, zapoznać się dokładnie ofertami dotyczących konkretnych mieszkań i – jeśli zdecydujemy się na zakup – rozpocząć procedurę kupna.