Krew – zawsze niezbędna

Krew jest niezastąpionym, naturalnym „preparatem”, którego nie da się zastąpić żadnym syntetykiem. Tymczasem w wielu Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa daje się zauważyć braki w niektórych grupach krwi. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć w serwisach internetowych RCKiK.

Wystarczy dokonać krótkiego przeglądu tych stron internetowych, żeby zauważyć, że problem rzeczywiście istnieje. Co zrobić, żeby go rozwiązać? Wyjście jest tylko jedno – konieczne jest zmobilizowanie większej liczby ludzi do aktywności w zakresie oddawania krwi.

Jedyną możliwością jej pozyskania jest dobrowolne oddanie krwi przez osoby, które się na to zgodzą. Krwi nie można kupić. Zapotrzebowanie na krew jest coraz większe, tymczasem nie przybywa wielu nowych krwiodawców.

W PRL ruch honorowego krwiodawstwa był bardziej rozwinięty, obecnie wraca się do promocji tego wyjątkowej aktywności, jaką jest oddanie własnej krwi, która nie tylko może, ale na pewno uratuje komuś życie albo zdrowie.

Weź udział w akcji RCKiK w Łodzi

Krew można oddać w placówkach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w ich lokalnych oddziałach oraz podczas akcji wyjazdowych, o których informują RCKiK na swoich stronach. Taka akcja będzie miała miejsce już jutro w Aleksandrowie Łódzkim.

Organizuje ją RCKiK w Łodzi. Do miasta przyjedzie specjalny ambulans, który będzie stacjonował na Placu Kościuszki. Początek akcji – o godzinie 9:00. Koniec – o godzinie 11.30.

Oddanie krwi jest w pełni bezpieczne. Ambulans jest pojazdem specjalistycznym, zapewniającym optymalne warunki do przeprowadzenia zabiegu oddania krwi.

Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat, który przejdzie wstępną kwalifikację medyczną. Wykonywana jest m.in. morfologia i oznaczenie grupy krwi.

Każdy krwiodawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny, może się również zwrócić o wydanie zaświadczenia do pracy – oddanie krwi uprawnia do dwóch dni wolnych.

Chcesz zostać krwiodawcą? Dowiedz się więcej na temat warunków i możliwości oddawania krwi – na stronie RCKiK oraz na stronie akcji społecznej Twojakrew.pl.